Adana Halkının Sesi:
Adeo Başkanı Özkan: 'Eczacılar Suriyeli Sığınmacı Reçetelerinde Mağdur”

Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Suriyeli hastalara ait reçetelerin karşılanmasındaki belirsizlikten tedirgin olduklarını söyledi.
Özkan, yaptığı açıklamada, "Geçici Koruma Statüsüne Alınan Yabancılara Verilecek Sağlık Hizmetleri" ile ilgili Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş imzası ile genelge yayımlandığını hatırlatarak, “Bu genelge hükümlerine istinaden 15 Ekim 2015 tarihinden itibaren meslektaşlarımız SGK Medula Eczane Sistemi üzerinden reçeteleri girmekte, reçetelere ait faturaları da kontrol etmek üzere Ankara SGK İl Müdürlüğü'ne göndermektedir” dedi.
İlaç verilme usulüne ilişkin resmi kurumlarla Türk Eczacıları Birliği'nin anlaştığı, imza altına alacağı protokollerle ilaç temini sağladıklarını belirten Özkan, "Bu protokollerde ödeme süresinden, ilaç verilme ilkelerine, reçete iadeleri ve nasıl reçete karşılanacağına açıklık getirilmiş; tüm Türkiye'de uygulama birliği sağlanmıştır. Ancak şu anda Türk Eczacıları Birliği ile Geçici Koruma Statüsündeki Yabancılara Verilecek Sağlık Hizmetlerine İlişkin Bir Protokol imzalanmaması nedeniyle sıkıntılar yaşanmaya başlanmıştır" dedi.
Ersun Özkan, yaşanan bu sıkıntıları da şöyle sıraladı:
"Kimlik bilgileri SGK Provizyon Sisteminde kayıtlı olmayan kişilere ilaç temin edilememesi, Ankara dışındaki eczacıların Ankara İl SGK Müdürlüğü'ne reçete teslimi, kesintilere itiraz sürecinde sıkıntı yaşamaları, eczacıların karşıladıkları reçete bedellerin ödeme şekil ve süresinin genelgede açıkça belirtilmemesi, eczacılarımızın ödemelerinin gecikmesidir. Genelge hükümlerinde '90 gün için kontrol edilen evraklar, ödenmek üzere ilgili valiliğe gönderilir' hükmü yer almasına rağmen bugün ekim ayı reçetelerimizin ödemesi yapılmamıştır, ne zaman ödeneceğini de bilmemekteyiz. Bizler geçici koruma altındaki hastalarımızın ilaçlarını fedakarca karşılarken, belirsizliklerin çözülmemesi bizleri tedirgin etmektedir. Çözüm olmadığı takdirde Suriyeli sığınmacıların ilaç ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geleceğiz. Hem eczanelerin zor duruma düşmemesi, hem de Suriyeli sığınmacı hastaların ilaçlarını temin edememesi durumunu engellemek için yetkilileri göreve çağırıyor, Türk Eczacıları Birliği ile İlaç Temin Protokolü imzalamalarını talep ediyoruz."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adana Demirspor Facebook ve Twitter Kapak Fotoğrafları...
Adana Demirspor traftarları için facebook ve twitter hesaplarında kullanabilecekleri kapak fotoğrafları seçtik.

Haberi Oku